fbpx

Začínáte s triatlonem, ale nevíte jak na to? Nebo možná už nějakou dobu trénujete, ale k zlepšení nedochází, cítíte se stále až moc unavení. Nejčastější důvody, proč lidé vyhledávají rad trenérů. Vybrat si je ale složité. Jak můžu věřit někomu kdo bydlí 200km daleko? Nejlepším způsobem je nebát se a trenéra oslovit přímo. Pokud je to dobrý trenér, udělá si na vás čas a řekne, jaké má podmínky a jakým způsobem vede trénink. A teď už něco o tom našem coachování.

V první řadě je důležité zjistit vaši sportovní minulost. A to nejlépe již od dětství. Jestli jste například dříve plavali, dělali gymnastiku, hráli fotbal apod. Z toho už si udělám trochu představu o vaší mobilitě, flexibilitě a možným rizikům zranění. Bude mě zajímat vaše sportovní historie v triatlonu, výsledky ze závodů či různých testování. Nedílnou součástí prvotního rozhovoru jsou pak možnosti tréninku. Plavete spíše ráno či večer, na jak dlouhém bazénu, či zda máte nějaké plavecké pomůcky apod. Na kole se zajímám o věci jako jsou: silniční kolo, horské kolo, triatlonový speciál, hrazda, nastavení posedu, měřič kadence, wattmetr, aero helma a další podobné věci. V zimních měsících mě samozřejmě bude zajímat, zda máte trenažér a jaký a co vše ukazuje. Pro běžecký trénink pro mě bude opět zásadní znát: běžecká obuv (jaký typ a kolik cca párů)., kde běháte (v lese, na stezce, rovina, kopce, štěrk atd.), s čím běháte (typ hodinek, hrudní pás, běžecký wattmetr), jestli vás při běhu někde něco bolí nebo tahá, nebo někdy v minulosti často omezovalo. Tak a máme probrané tři disciplíny triatlonu. Avšak to není vše!

Zcela zásadní v přípravě na triatlon je regenerační fáze. Co ji ovlivňuje? Například spánek, takže je zcela nezbytné vědět délku spánku a kvalitu spánku. Nedílnou součástí regenerace je výživa, otužování, saunování, strečink a další věci, které pomáhají ke zrychlení regenerace. Já osobně ještě používám regenerační kalhoty Reboots (https://www.tritrenink.cz/kategorie-produktu/masazni-boty/).

Poslední a pro mě důležitou částí rozhovoru je poté předběžné nastavení tréninkového režimu, kde by tréninkem neměly být vůbec ovlivněny práce, rodina či partner/ka, zdraví! Nemusíte se bát, že pokud trénink nezvládnete z nějakých důvodů, že vás za to bude někdo bičovat. Jediný případ je z lenosti, kde se snažím posloužit v roli motivátora a pohánět vás před, ikdyž se vám samotným zrovna nechce.

Poté se už jen dohodneme odkdy začít, doděláme poslední potřebné informace, jako je nastavení cílů a rozjetí tréninkových profilů na Training Peaks, komunikačního kanálu Whatsapp a přidání na Facebooku do soukromé skupiny, kde můžete využít různých rad a tipů, přednášek apod. Kromě toho se tam můžete domluvit s někým na trénink, společnou dopravu na závody, či využít slev na produkty. Tréninky poté budete mít napsané vždy maximálně týden dopředu, dle potřeb svěřence případně i méně, aby měl šance se držet plánu. V případě potřeby lze týden upravit po společné domluvě a to neomezeně bez nějakých  poplatků. Na mobilu jsem téměř 24/7 a komunikace s klientem je pro mě prioritou.

https://www.tritrenink.cz/treninkove-plany/

Jirka Kalus – trenér triatlonu